Autyzm dotyka tysiące polskich rodzin

Autyzm. Co to jest?

 

Przyczyny autyzmu nie są znane. Badania naukowe dowodzą, że mózg dziecka z autyzmem funkcjonuje inaczej niż mózg dziecka rozwijającego się prawidłowo. Tylko wczesna diagnoza i konsekwentna terapia dają dzieciom z autyzmem szansę na rozwój i samodzielność.

 

Autyzm powoduje, że dzieci
z autyzmem mają problem z komunikacją ze światem. Często nie mówią. Niekiedy nie potrafią zawołać MAMO. Nie umieją nawiązać kontaktu
z innymi ludźmi – pozostając we własnym świecie. Nie patrzą w oczy, często nie reagują na swoje imię. 

 

Autyzm sprawia, że dziecko...

 

NIE MÓWI
LUB MA KŁOPOTY Z MÓWIENIEM

Dzieci z autyzmem często nie mówią lub bardzo późno wypowiadają pierwsze słowa.

NIE PATRZY W OCZY. MA TRUDNOŚCI Z NAWIĄZYWANIEM RELACJI Z RODZICAMI, Z INNYMI DZIEĆMI

Przez autyzm dzieciom brakuje motywacji do kontaktowania się ze światem zewnętrznym. 

 

MA KŁOPOT ZE ZDOBYWANIEM NOWYCH UMIEJĘTNOŚCI

Dzieci z autyzmem mają deficyt w prawidłowym funkcjonowaniu neuronów lustrzanych odpowiedzialnych za umiejętność naśladowania.

Nasze dzieci mają też kłopot ze zdobyciem nowych, prostych umiejętności.
Nie potrafią się same ubrać, zjeść, nie wiedzą jak posługiwać się sztućcami, czy zawiązać bucik. Często jedzą tylko wybrane potrawy. Samodzielne funkcjonowanie naszych dzieci jest bardzo często niemożliwe.

Czasem dzieci z autyzmem bardzo cierpią – fizycznie. Silnie odczuwają nawet najlżejszy dotyk, czy zapach, czasem światło. Cichy dźwięk może przerodzić się
w krzyk. Trudno je ukoić. Lękają się zewnętrznego świata. W Fundacji JiM wiemy, że jedyną szansą na samodzielność i rozwój dla dzieci z autyzmem jest wcześnie rozpoczęta i konsekwentna terapia.

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.